Praktiky nepoctivých prodejců LED osvětlení

LED technologie zažívá veliký rozvoj. Buďte ovšem při nákupu velmi obezřetní. Mohou se najít nepoctiví prodejci, kteří se snaží obohatit za každou cenu.

Zde se pokusíme shrnout několik nepoctivých praktik prodejců LED osvětlení. 

Životnost:

Každého určitě láká slibovaná životnost LED produktů. 50.000 hodin, nebo dokonce 100.000 hodin. Krásná čísla, ale může to být pravda? Samozřejmě v naprosté většině případů ne. Prodejci se spoléhají na to, že tyto hodnoty se nedají nijak ověřit. Abychom neobviňovali jen nepoctivé prodejce, kteří za to nemohou. Tyto údaje totiž často slibuje již výrobce. Jedná se většinou o menší výrobce. Proč myslíte, že profesionální výrobci uvádějí maximálně 25.000 hodin? Určitě to nebude tím, že by zaostávaly s používanou technologií za malým výrobcem. Je to pouze proto, že si takový výrobce nedovolí uvádět mylné informace. Nevkládejte prosím této hodnotě až tak veliký důraz. Nakupujte raději u prověřeného dodavatele. Víme, že toto tvrzení je pro značku V-TAC, která v ČR není zatím příliš rozšířená, trochu riskantní. Snažíme se jít ovšem právě cestou pravdivých informací. Proto považujeme za nezbytné Vás na tuto skutečnost upozornit.

Světelný tok:

Světelný tok je další veličina, která v domácích podmínkách měřit nelze. Musíme se tedy spolehnout na údaj uvedený na krabičce. Toho zase mnoho prodejců zneužívá. Požadujte proto potvrzení, že žárovky mají skutečně uvedený světelný tok. My máme ke zdrojům světla fotometrická data a protokoly z laboratoří. Pokud nám napíšete, rádi Vám je zašleme.

Ekvivalentní výkon:

Mnoho lidí vůbec neví co je to světelný tok nebo nezná hodnoty klasických žárovek. Prodejci často ekvivalentní výkon uvádějí nadhodnocený. Podívejte se na Tabulku světelného toku jednotlivých žárovek. Pro představu klasická 100 W žárovka má světelný tok asi 1300 ~ 1500 Lm, nelze ji tedy nahradit třeba 9 W LED žárovkou se světelným tokem 720 Lm, jak někteří prodejci uvádějí. Před nákupem si tyto údaje zkontrolujte a nejlépe si ověřte jestli je pravdivý i světelný tok.

Chtějte znát Index podání barev:

Prodejci toto hodnotu často vůbec neuvádějí, přestože je velmi důležitá pro světelnou pohodu. Navíc výrobci často za honbou o nejvyšší světelný tok na jednotku výkonu používají čipy, které mají index podání barev nízký. Čím nižší index podání barev, tím je vyšší účinnost čipu. Není tedy pravidlem, že čím účinější žárovka, tím kvalitnější výrobek. Zeptejte se prodejce na index podání barev a nekupujte žárovky s nižším indexem než 80. Budete to dělat hlavně pro svoje zdraví a lepší pocit ze světla.

 

Nekupujte žárovky tohoto typu:

Nekvalitní a nebezpečné LED osvětlení

Tyto žárovky nemají, ani nemohou mít alespoň ucházející životnost. Jedná se o výrobky, které navíc ve většině případů používají nekvalitní LED čipy, dále hrozí poranění elektrickým proudem. Teoreticky by mohly být využity v chladnějším prostředí a pro velmi krátké svícení. To ovšem není požadovaná vlastnost, pokud si pořizujeme LED osvětlení. Hlavní problém těchto žárovek je neschopnost účinného chlazení a možnost dotyku s částmi žárovky pod proudem a následného zranění.