Jak je to se škodlivostí LED osvětlení?

Tento článek jsem se rozhodl sepsat jako reakci na jeden díl pořadu A DOST!, který vysílají na internetové televizi Stream.cz. Jednalo se o epizodu o LED osvětlení. Pan Jan Tuna v něm varuje před nebezpečnými LED žárovkami.

Nerad bych tvrdil, že uvadějí vyložené nesmysly, ale při nejmenším celou problematiku nevysvětlují podrobněji a běžný člověk z tohoto videa vyvodí jednoznačný názor, že LED žárovky škodí zdraví. To je ovšem nesmysl.

Studené světlo by se skutečně nemělo používat před spánkem. To ale ještě neodsuzuje LED žárovky. Jde o barvu světla a index podání barev. Je třeba pouze správně volit zdroje světla pro konkrétní účely. To v tomto případě znamená, že do koupelen, ložnic, obývacích pokojů a dalších prostor, ve kterých pobýváme před spánkem je velmi vhodné použít světelný zdroj v teplé barvě (Teplota chromatičnosti 3.000 K). Může se jednat o LED zdroj. Vždy kupujte světelné zdroje s co nejvyším indexem podání barev.

Pan Tuna se již zapomněl zmínit, že stejně nepřirozené je používat klasickou žárovku během dne. Tato žárovka má totiž v tuto denní dobu nepřirozené světlo, které náš organismus velmi unavuje a my jsme malátní. Teplé světlo během dne je stejně nepřirozené, jako studené světlo večer, před spánkem. Lze tedy pouze poradit použití studených zdrojů světla do prostor, ve kterých přebýváme během dne a naopak teplejší zdroje světla do prostor obývaných před spánkem. Existují již také svítidla, která umožňují změnu teploty chromatičnosti. Lze ji tedy upravovat podle potřeby a denní doby.

Video se soustředilo pouze na LED osvětlení, ale tento problém není jen u LED technologie. Je to obecně problém umělého osvětlení. LED technologie si v tomto ohledu vede naopak velmi dobře. Je ovšem nutné používat kvalitní LED čipy. Kompaktní žárovky (tzv. úsporky) jsou s těmito parametry obecně mnohem hůře. LED technologie je velmi variabilní a proto je snad nejvhodnější pro nastavení správného a zdravého umělého osvětlení a našeho komfortu.